Dôležité kritérium pri výbere bytu – PARKOVANIE, alebo na čo sa má občan pripraviť

 

Keďže ceny bytov išli smerom hore aj vďaka príchodu veľkého investora asi posledná otázka kupujúceho mimo ceny,na ktorú sa bude pýtať bude, ako je zabezpečené parkovanie v danej lokalite, netreba krúžiť po príchode z práce 45 min. okolo domu a hľadať miesto na parkovanie, prípadne zaparkovať na verejnej zeleni a riskovať možnosť pokuty od MsP?

Prečo som začal na úvod touto formou, pretože som dostal včera večer správu o 22:34 hod. od obyvateľky Klokočiny, ktorá býva Na Hôrke a bola v tomto znení :

Dobrý večer, pán Obertáš. Ospravedlňujem sa, že píšem takto neskoro , ale muž prišiel domov ( bývame Na Hôrke) po tom, čo sa 45min. vozil po ulici a čakal kým zaparkuje, resp. kým niekto neodíde s autom. To je už neznesiteľné, za necelý mesiac budeme mať bábo a neviem si predstaviť kde až budeme parkovať. Aj za ľavým a pravým barakom sú voľné pozemky ( viem, že nepatria mestu ), ale tak nedal by sa napísať nejaký podnet na mesto? Domy sem napchajú, ale miesta na parkovanie nevyriešia. Ak by sa dalo niečo s tým robiť alebo viete nejako poradiť, budeme radi za každý návrh na riešenie tohto problému . Ďakujeme a pekný večer PS: budem rada, keď to aj zverejníte, určite sa ľudia pridajú .
Natalka Vnuckova

Tento problém máte určite všetci, ktorí prichádzate neskoro večer z práce domov a chcete zaparkovať a zároveň nechcete porušiť dopravné predpisy.
Poslanci za VMČ 5, ale vlastne celkovo poslanci za mesto doteraz nevedia ako chce samotné mesto riešiť túto situáciu, keďže jediné čo som dostal ako odpoveď na moju otázku kedy a ako mesto plánuje riešiť parkovanie bol výňatok zo zápisnice VMČ 4 od p. Rácovej citujem :

Presný termín riešenia parkovania na sídliskách nie je určený, ale na danej problematike začalo príslušné oddelenie MsÚ pracovať  v spolupráci s VMČ. VMČ 4 na svojom zasadnutí  9.5.2016 prerokovalo požiadavku  MsÚ, ref. dopravy a CH –  príprava návrhu koncepcie pre reguláciu parkovania v obytných súboroch   a žiadosť o určenie členov, ktorí budú v spolupráci s ref. dopravy a MK pripravovať návrh koncepcie. VMČ č.4  navrhuje členov Mgr. Ajdariovú, Mgr. Tekeliovú a p.Hollého.

  • VMČ č.4 poverilo týchto poslancov pri príprave koncepcie presadzovať tieto zmeny  vo VZN  č. 4/2009 o parkovaní na území mesta :
  • Zjednosmernenie ulíc  tam kde to nenaruší plynulosť premávky a zvýši výrazne počet parkovacích miest
  • Vylúčenie parkovania dodávok a nadrozmerných motorových vozidiel   na sídlisku
  • § 5 bod 3a a 4a – upresniť druh dokladu
  • Zahrnúť onkologických pacientov medzi občanov , ktorí budú mať právo o vymedzenie parkovacieho miesta
  • § 5 bod 11 doplniť písmeno d/ zneužívanie parkovacích miest /myslí sa tým zvýhodňovanie rodinných príslušníkov, preparkovaním občana ZŤP a tým uvoľnenie miesta vo večerných hodinách rodinnému príslušníkovi/
  • § 2 bod 3 písm a/  – vypustiť tento bod   /zostanú tam parkovacie miesta pre osobné autá/

Toľko v krátkosti k pripravovanej úprave VZN č.4/2009 o parkovaní na území mesta. Čo zo sebou prinesie prípadné schválenie tejto VZN to ukáže čas.

Ľudia zo sídliska sú už zúfalí z nečinnosti mesta pri riešení parkovania. Štúdie vypracované už pár rokov, ale nedotiahnuté, návrhy nezrealizované, koncepcia asi žiadna, jediné čo z toho vyplýva je zvýšený počet pokút MsP Nitra aj napriek akej takej tichej tolerancii a hlavne zvýšený počet zúfalých a nespokojných obyvateľov sídliska Klokočina. Možno sú už ľudia až tak zúfalí, že niektorí mi píšu, aby som im poradil riešenie, bohužiaľ ja nie som odborník, ani človek platený za túto prácu, takisto mi ľudia nedali mandát, aby som mohol konať a prípadne ich informovať o činnosti alebo nečinnosti osôb, ktoré majú v tejto  oblasti konať, ale mimo teoretických návrhov doposiaľ nedošlo k žiadnej realizácii, ktorá aj keď bude bolestná a vyvolá určite mieru nespokojnosti a nevôle u niektorých dotknutých majiteľov áut musí začať čo najskôr. Ale bez budovania parkovísk aj na úkor verejnej zelene to určite nepôjde. Toto musíme akceptovať a pochopiť chceme alebo nechceme a odtiaľto sa musí začať.

Mesto momentálne nepotrebuje kúpalisko s celoročným využitím za 8 mil. eur, mesto a sídliská potrebujú urgentne doriešiť parkovanie a teda účelne použiť finančné prostriedky na riešenie tohto problému, nie na to či sa bude obyvateľ mesta Nitra „čvachtať“ 3 mesiace v roku alebo 12 mesiacov v roku a mesto bude splácať úver ďalších 10 rokov, aby sme boli zase niečím iný a to tým, že neriešime to čo ľudí žalostne trápi roky, ale riešime kúpanie, ktoré využíva obyvateľ väčšinou raz za čas v čase voľna ako voľnočasovú aktivitu, ale parkovanie chceme alebo nechceme musíme využívať každý deň bez ohľadu na počasie.

 

 

 

One Reply to “Dôležité kritérium pri výbere bytu – PARKOVANIE, alebo na čo sa má občan pripraviť”

  1. Myslím, že parkovanie začína medzi obyvateľmi sídliska vytvárať veľmi zlé vzťahy, nakoľko niektorí z iných činžiakov zneužívajú svoju“moc“, alebo známosti natoľko, že si zabezpečia platené miesto na parkovanie pred iným činžiakom, kde tak bývajúci prídu o svoje parkovacie miesta. Tak sa to deje na Škultétyho 30, kde si zabezpečili parkovcie miesta, akože pre vozíčkárov už dvaja drzí spoluobčania, takže pred naším vchodom máme už 3 obsadené miesta z toho iba jeden patrí nášmu spolubývajúcemu, ktorý miesto využíva oprávnene. Najdrzejšie je však, keď z vylešteného auta namiesto bezvládneho deduška alebo babky na vozíku vyskočí obrovský zdatný zdravý pes a dotyčná dáma si ho pyšne vedie do bytovky oproti. Bývame tu už 37 rokov, starneme všetci a stárnutím prichádzajú aj zdravotné problémy, ale nezneužívame ani svojho rodiča na vozíku, ani známosti, aby sme si zabezpečili aj „cez mŕtvoly“ parkovacie miesto. Už vyše roka aj s domovníkom sa snažíme, aby naše miesta pred bytovkou patrili bývajúcim v danej bytovke, aby neboli zneužívané „VIP “ občanmi, no aj viacerými návštevami a planými sľubmi naše požiadavky neboli zatiaľ splnené. Najnovšie tu parkujú aj veľké firemné dodávky, ktoré určite zaberajú 3- 4 miesta a polície nepohne ani prstom. Pritom, keď sme parkovali v blate na mieste, ktoré by mohlo byť upravené na parkovanie, pokuty len tak lietali. Ja som si už parkovanie predplatila a mnohí spolubývajúci tiež, tieto problémy viackrát uverejnila aj televízia Nitrička, ktorú som pozvala, aby si natočili toto šikanovanie, myslí si, že za tieto problémy s parkovaním by malo platiť mesto a nie my….Kedy konečne sa budú riešiť tieto akútne problémy obyvateľov sídlisk??? S pozdravom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.