JE PROBLÉM OŽIVIŤ PEŠIU ZÓNU A NÁMESTIE V NITRE?

Ako organizátor podujatí Nitránsky rínek , Nitránsky Street Food Fest a podujatia Nitránsky Októberfest , ktoré organizujem s mojou manželkou by som chcel zhrnúť môj postreh k téme pešia zóna a námestie, pretože počujeme dosť často skloňované slogany ako – pešia zóna je vymretá, námestie je mŕtve , prečo to v meste Nitra nežije a podobné slovné spojenia. Veľká časť viny sa hádže na obchodné centrum Mlyny, vraj toto nákupné centrum pochovalo všetok život v Nitre na pešej zóne, či na námestí. Ja si s tým osobne dovolím nie úplne súhlasiť, nakoľko chyba bude asi niekde inde. Ak dokážeme ako obyvatelia zorganizovať napr. Nitránsky rínek a to 2x do roka, kde už štandardne prejde námestím okolo 2500 až 3000 ľudí za deň, ďalej ak sme zaplnili na 3 dni námestie a pešiu zónu na Street Food Feste, kde sa denne premlelo okolo 2000 ľudí a na poslednom podujatí aj napriek tomu, že sa tvorili rady na pivo bolo v sobotu odhadom na námestí cca 4000 ľudí a cez ostatné dni sa prišlo pozrieť na naše podujatie denne cca 2500 ľudí, tak nech mi nikto netvrdí, že námestie a pešia zóna sú vymreté a nedajú sa oživiť. Ako občania sme zistili, že je možné oživiť aj námestie aj pešiu zónu ak sa zvolí dobrý koncept podujatia, ktorý osloví široké spektrum obyvateľstva, pretože podľa môjho názoru mesto zabúda na mladých a mladé rodiny a tradičné podujatia sú síce pekné, ale nič nové čo by mohlo mať tradíciu sa tu nevytvára. Nechcem sa veľmi rozpisovať o tom aké finančné prostriedky má vyčlenené mesto na kultúru a kultúrne podujatia a ako ťažko sa zháňajú financie občianskemu združeniu, ktoré chce priniesť do Nitry nový druh podujatí a oživiť mesto, možno aj preto sú niekedy očakávania návštevníkov nad naše možnosti. Je to diametrálny rozdiel, ale možno práve v tom je to čaro nápadu a kreativity. A ak oslovíte mladých ľudí, či umelcov ako Mirko Ecker alias DJ EKG, alebo DJ Jay Jay, ktorí zdieľajú rovnaký názor, že mesto sa oživiť dá len treba chcieť vznikne niečo ako Nitránsky Street Food Fest, kde mal možnosť človek vidieť, že Nitra sa vie baviť aj na disco hudbu na námestí ak do toho dáte srdce.

Čo sa týka prínosu týchto podujatí pre Nitru a jej obyvateľov, za všetky zhrniem hlavne oživenie a podporu kultúrno spoločenského života v centre mesta, pretože ľudia sa radi stretnú a porozprávajú, či posedia ak sa im vytvorí vhodný priestor na podujatí, ktoré ich vie pritiahnuť, ďalej je to podpora cestovného ruchu, pretože sme dokázali pritiahnuť do Nitry či už na dobré jedlo, kvalitnú hudbu, alebo dobré meno podujatia pomerne dosť návštevníkov aj z okolitých miest.

Ak sa pozrieme na finančný prínos pre podnikateľov na pešej zóne, tak si myslím, že skôr ich budú živiť pravidelné podujatia, ktoré pritiahnu ľudí do mesta ako odpustenie poplatku za terasu, nakoľko podľa informácií po poslednom podujatí väčšina podnikov na pešej zóne potvrdila dlhodobo najvyššie tržby za víkend, keď sa konal Nitránsky Októberfest (možno aj vďaka radom na pivo  🙂  ).

Ďalším pozitívom je, že ak bude námestie a pešia zóna žiť z podujatí, bude aj prílev daní za záber verejného priestranstva do mestskej kasy, len ja som za predajcov odviedol tento rok do pokladne MsÚ v Nitre sumu cca 6000 EUR, čo si myslím nie je zanedbateľná suma, keďže s týmito podujatiami mesto nemalo žiadne výdavky, ale len príjmy. Spokojnosť obyvateľov a návštevníkov znamenala tým pádom aj šírenie dobrého mena Nitry.

Za mňa na záver napíšem, ak sa robia podujatia z dôvodu lebo chcem oživiť mesto a nie z dôvodu, lebo musím a možno sa poobzerám a nechám inšpirovať v iných mestách, vždy sa dá vytvoriť kvalitné podujatie a tým pádom dostať ľudí do centra mesta. Čo myslíte zbadalo mesto a kompetentní, že nie je chybou mŕtvej pešej zóny a centra mesta obchodné centrum Mlyny, ale niečo iné? Vieme, čo je to zorganizovať podujatie aj trojdňové, je to časovo a fyzicky náročné, preto zase klobúk dole pred všetkými, ktorí sa na to dajú, alebo ľudia, ktorí to robia na meste sú síce za to platení, ale tú „smotánku“ si zlíže, vždy niekto druhý.
Nie je len povinnosťou mesta organizovať kultúrno spoločenské podujatia aj občania môžu priložiť ruku k dielu a to som ako občan a obyvateľ tohto mesta skúsil aj ja, či sa mi to podarilo to musia posúdiť návštevníci našich podujatí. Pre mňa je už výhrou aj to ak niekto z komisie pre kultúru na meste napíše toto :

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.