Kultúrno spoločenské centrum na Klokočine u Sandokana alebo v Matici slovenskej?

[nggallery id=6 images=3]

Nedá mi položiť otázku Kultúrno – Spoločenské Centrum (KSC) Sandokan, aké sú vlastne zámery s touto časťou obchodného centra?

Aj keď podľa slov niektorých poslancov pôjde o vytvorenie miesta, kde by sa mali robiť zasadnutia VMČ, prípadne verejné stretnutia s občanmi. Neviem nevyznám sa v tom, aké sú dlhodobé plány s touto miestnosťou o rozlohe cca 200 m2 ale keď sa do nej dalo cca 12 000 € za výmenu okien a dverí a zastupiteľstvo dňa 10.3.2016 schválilo v rámci rozpočtových opatrení ďalších 15 000 € na vnútorné vybavenie tak tieto plány budú asi veľkolepé.

Možno teraz s celým mojím konštatovaním budem len terčom kritiky, že prečo nie veď Klokočina nemá vlastný kultúrny dom, ani žiadne iné stredisko kde by mohli chodiť občania na prípadné stretnutia či už s poslancami, alebo na iné kultúrne vyžitie.

Áno Klokočina má aj nemá kultúrny dom. Oficiálne patrí kultúrny dom na Čermáni síce mestu Nitra pod správou Službytu a má podpísanú „super výhodnú“ zmluvu až do roku 2028 s Maticou slovenskou. Dal som si námahu a zavolal som na Službyt, kde mi zamestnanec povedal len jedno, budova je majetkom mesta a zmluva je dohodou oboch zmluvných strán a pokiaľ niekto z VMČ 4 vyvinie záujem, aby sa do pôvodnej zmluvy v bode účel využívania doplnilo aj využívanie pre výbor mestskej časti č.4 – Klokočina  nie len pre výbor mestskej časti Čermáň tak sa dá otvoriť táto myšlienka.

Oslovil som viceprimátora p. Nemkyho s týmto návrhom a nakoľko sa mu celkom pozdával verím, že vyvinie všetku aktivitu aj ako poslanec a viceprimátor, aby sa táto zmluva doplnila o tento bod.

Možno otázka prečo som vyšiel s takýmto návrhom? Prvá vec, stále občan počúva, že nie sú financie na opravy komunikácií prípadne iných požiadaviek občanov a aj keď asi tých schválených 15 000 € do vybavenia KSC Sandokan zastaviť nedokážem, ale potom čo som si vypočul zvukovú nahrávku zo zasadnutia MsZ dňa 10.3.2016 a počul som ako pani poslankyňa Rácová obhajovala, že Klokočina nemá svoj vlastný kultúrny dom a občania sa musia na prípadné zasadnutia VMČ 4 dostaviť buď do ZŠ alebo MŠ po Klokočine a po novom aj na mestský úrad tak ma napadlo ak sa vybuduje a teda investuje už spolu schválených 27 000 € do budovy, kde vedú na miesto stretnutia s obyvateľmi početné schody, ktoré buď starší občan nezvládne alebo to zvládne s hromžením, prípadne s podozrením na infarkt a to nehovorím o občanoch odkázaných na invalidný vozík na ktorých sa asi v tomto prípade pozabudlo nikto asi do budúcna neschváli investíciu zvanú „výťah do KSC Sandokan“ a to nehovorím o kultúrnom vzhľade okolia schodov a samotnej časti budovy.

Do kultúrneho domu na Čermáni je možné vybudovať bezbariérový vstup a bude určite lacnejší ako 27 000 €, teda aspoň dúfam, veď sme v Nitre, takisto sa tam môže dostať človek odkázaný na invalidný vozík aj cez zadný vchod pokiaľ by išlo o nejaké kultúrne podujatie alebo zasadnutie VMČ.

Čo sa týka KSC Sandokan určite by mesto malo do budúcna porozmýšľať, či tam prípadne nevybavovať nejaké základné veci pre občanov ako je napríklad prideľovanie sáčkov na psie exkrementy v rámci evidencie, keď už chceme učiť neporiadnych psíčkarov poriadku, určite by to viacerí ocenili a využili túto možnosť, alebo iné služby, ktoré by nemuseli občania naháňať na MsÚ. Je samozrejme na vedení mesta porozmýšľať aké ďalšie využitie by mala táto miestnosť do budúcna, pretože zámer robiť tam zasadnutia VMČ nie je pre niektorých občanov hlavne pohybovo postihnutých najšťastnejšie riešenie.

Ja len toľko ako mi bolo nie raz povedané, nie len kritizovať, ale prísť aj s nejakým návrhom. Tak som ho dal, ako sa k nemu postavia dotknuté strany ukáže čas. Možno by bolo ozaj načase uvedomiť si aj v MsZ, že nie sú peniaze nazvyš a naozaj si určiť priority a prestať sa hrať na silnejší a slabší poslanecký klub. Aj keď niektoré priority ako sledujem určuje zásadne primátor, prípadne niekto iný. Ale o tom možno inokedy.

 

P.S. : O tých opatreniach na nakladanie s financiami, kto bude mať čas a chuť, ale hlavne pevné nervy doporučujem vypočuť si tento bod zo zasadnutia MsZ zo dňa 10.3.2016

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.