Máme v Nitre najdrahšieho prednostu z krajských miest?

Nitrianska radnica informovala ešte v januári 2019 cez webové portály , že od 8.1.2019 nastupuje na pozíciu prednostu Ján Odzgan a vystriedal v nej Igora Kršiaka. Citujem vyjadrenie z portálu ( https://nitra.dnes24.sk/zmeny-na-urade-v-nitre-radnica-ma-noveho-prednostu-aj-poradcu-pre-komunikaciu-319011 )

Radnica netají ani plat nového prednostu. Ten má byť nižší ako jeho predchodcu.

„Po nástupe na post prednostu bude dostávať hrubý plat vo výške 2600 eur, čím začína s mierne nižšou mzdou ako jeho predchodca,“ prezradil Henrich Varga, poradca pre komunikáciu mesta.

Ako ste si viacerí všimli mesto Nitra a jeho vedenie momentálne rieši nedostatok finančných prostriedkov do návrhu rozpočtu na rok 2020 na základné fungovanie mesta taktiež informuje obyvateľov o pripravovaných návrhoch navýšení daní a poplatkov, ale zjavne primátor Marek Hattas sa rozhodol nešetriť na mzde pre prednostu MsÚ v Nitre.
Keďže bolo viackrát avizované, že kvalitných odborníkov na Mestskom Úrade v Nitre treba zaplatiť tak asi podľa sumy, ktorú som si vyžiadal na základe infozákona pravdepodobne majú ostatné mestá slabších odborníkov za svojich prednostov, keďže sa ich rozhodli aj slabšie odmeniť. Pre porovnanie uvádzam mzdy prednostov mestských úradov krajských miest ako sú Trnava, Banská Bystrica, Žilina, Trenčín, kde je viditeľný rozdiel oproti Nitre o 1000 EUR. Dokonca nová prednostka Trnavy pôsobila ešte v roku 2018 ako zamestnankyňa MsÚ v Nitre a zdá sa, že bola kvalitnou odborníčkou ak ju prijali do toľko porovnávanej Trnavy na post prednostky s platom aký má väčšina prednostov krajských miest okolo 2500 EUR, iba Nitra zdá sa zamestnala odbornú elitu, alebo sme až v takej dobrej finančnej kondícii, keď môžeme dať prednostovi 3570 EUR.
U nás má mzdu vo výške platov prednostov oslovených krajských miest len odborný poradca pre komunikáciu Henrich Varga v sume 2385 EUR tak ako sa uvádza v článku v úvode, či vykonáva rovnako dôležitú prácu ako prednostovia iných krajských miest za skoro rovnaký plat je otázne. Pre porovnanie uvádzam výšku mzdy prednostov v iných krajských mestách, ktoré som oslovil.

Mestský úrad v Nitrehrubá mzda prednostu :

k 8.1.2019  –  2605 EUR
k 1.9.2019  –  3570 EUR

Mestský úrad v Žiline – hrubá mzda prednostu :

k 2.2.2019  –  2500 EUR

Mestský úrad v Banskej Bystrici – hrubá mzda prednostu :

k 1.9.2019  –  2648,50 EUR

Mestský úrad v Trnave hrubá mzda prednostu :

k 1.1.2019  –  2500 EUR

Mestský úrad v Trenčíne hrubá mzda prednostu :

k 1.1.2019  –  2500 EUR

 

Na záver si dovolím na odľahčenie navrhnúť, akoby sa našla suma 12 000 EUR napríklad na participatívny rozpočet – stačí dorovnať plat prednostu na úroveň ostatných krajských miest na 1 rok 😛 , ale zase pokiaľ poskytuje prednosta MsÚ v Nitre nadštandardné služby pre mesto Nitra je v primátorovej  kompetencii, aby sa ho rozhodol štedro odmeniť čo sa v Nitre aj stalo. Opäť sa budem opakovať treba sa naučiť aj šetriť len či je na to tá správna politická vôľa a vedenie mesta?

8 Replies to “Máme v Nitre najdrahšieho prednostu z krajských miest?”

 1. Keď zverejňujete platy, zverejňujte aj kompetencie jednotlivých prednostov, čo je obsahom ich práce, za čo všetko zodpovedajú. Pokiaľ to nepoznáte, tak nemôžete tvrdiť, že má neprimeraný plat. Ináč je to len konšpirácia. A kde sú platy ostatných krajských primátorov? Porovnávate platy z 1.1.2019 a z 1.9.2019. Musíte porovnať u všetkých platy s rovnakým dátumom, inak to nie je hodnoverné. Treba porovnať výšku platu v rovnakom termíne + ich pracovnú náplň, potom môžete niečo konštatovať.

   1. Túto aktivitu vyvíja opozičný poslanec a on musí priniesť korektné overené informácie, aby sme uverili jeho tvrdeniam a to bohužiaľ neprináša. A nekritizovala som len to. Spôsob, akým to prezentuje má vecné nedostatky a vzbudzuje nedôveru, že sa s tým účelovo manipuluje. Nemá platy všetkých prednostov v krajských mestách k danému termínu. Nevyžiadal si pohyblivú zložku (odmeny), ktorá sa môže v jednotlivých mestách líšiť. Základ platu prednostu sa odvíja od tabuliek podľa počtu obyvateľov. Nemá ich pracovnú náplň a zodpovednosť. Mal kontaktovať Asociáciu prednostov a vyžiadať si aj ich stanovisko, aby tvrdenia boli overené aj z iného zdroja. A navyše si nevyžiadal oficiálne stanovisko primátora mesta Nitra, nevystúpil na zasadaní. Z hľadiska profesionálneho tu je plno vecných chýb a to dovoľuje manipuláciu. Takéto polovičné informácie sa nemajú zverejňovať. Je to ako odsúdiť niekoho bez toho, aby sa obhájil.

    1. Nestrápňujte sa zbytočne ani Vy Veronika Lukáčová ani nestrápňujte stranu, ktorú obhajujete. Ja som článok založil na faktoch nemal som zaplatené zadanie bolo to v mojom voľnom čase a oslovil som toľko miest a úradov koľko som uznal za vhodné. Nie som platený novinár ale slobodný občan a poslanec so svojim názorom. A nech sa páči môže sa aj tu aj na FB vyjadriť aj p.Hattas nikto mu nebráni zjavne je ticho aj on aj vedenie mesta aj jeho minister propagandy, ktorý si robí čo chce. Nech robíte a píšete čokoľvek máte jednu smolu veríte tomu len Vy sama a stále bránite len stranu, ktorá podľa Vás nespravila nikdy chybu ale už ich robia a ja na ne postupne dochádzam.

 2. Keby pre Nitru niečo dokázal, tak prosím . Dala by sa zniesť aj takáto astronomická suma. Ibaže zatiaľ pre Nitru nič podstatné neurobil. Takýto príjem si nezaslúži. Všetkým politikom aj na miestnej aj na tej najvyššej by som dal jeden priemerný plat v NH + niečo navyše za zásluhy…Funkcie treba brať ako službu obyvateľstvu, ako honor….

 3. Ste socialistický utopista, dodnes nosíte červené trenky, bozkávate sovietsku zástavu, milujete bustu Stalina – masového vraha, chcete, aby sme si všetci dali pionierske šatky a pracovali do úmoru. A keď už nebudeme vládať, pošlete nás na prevýchovu do gulagov. Mali by ste každému na meste poďakovať a dopriať mu slušný plat, aby podával dobré výkony pre mesto. Môžete sa za to hanbiť.

  1. Sa mi zdá že tu vzniká nová šľachta, pravda Veronika Lukáčová, potom že všade chýbajú peniaze . A tým čo ste napísali sa môžete pridať Jožkovy z tretej cenovej skupine čo každé ráno stojí pred obchodom a dáva poldecák z plastového pohárika, tam sa postavte sním a môžete debatovať na takej úrovni akú ste vyplodila.
   A apropo prečítajte si tento článok, aby ste už konečne politici na Slovensku pochopili o čom by to malo byť.
   https://mysmezeny.sk/2019/03/svedsko-je-krajinou-kde-poslanci-nemaju-asistentov-poslanecku-imunitu-ani-kavu-zadarmo/?fbclid=IwAR31ZH38Me210bzKvR177XQbVFIAKzv1wCuJPQnBGgYcjhEotQvoKZ6-Zh4

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.