Oprávnený podnet na výrub, alebo „partizánčina“ obyvateľov?

[nggallery id=1 images=4]

Týmto príspevkom by som rád poukázal, že nie vždy sa oplatí ničiť všetko zelené okolo nás a hlavne nie stromy, ktoré v roku 1980 vysadili obyvatelia Čajkovského 8-18 viac menej bez toho, aby uvažovali, že za pár rokov z malých stromčekov pod oknami budú mohutné stromy, ktoré im budú zavadzať.

Ale aby som prešiel k veci obrátil sa na mňa jeden z obyvateľov, ktorý sa len nedávno presťahoval do domu a napísal mi podnet či by som sa nemohol obrátiť na MsÚ, aby dali rozhodnutie o výrube, pretože pod balkónom zo zadnej strany majú obyvatelia už od minulého leta vyschnuté dve brezy, ktoré siahajú po 4.poschodie a je len otázkou času kedy sa z nich odlomí nejaký konár a poškodí striešky na balkónoch a nedajbože ublíži niekomu. Taktiež majú aj pred vchodom veľký uschnutý strom. Rozprával sa z domovníčkou a Tá to aj hlásila na meste ale, že vraj ju tam odbili.

Tak ešte som síce nevedel čo je vo veci, ale zavolal som p.Štrbovi, ktorý ma na starosti riešenie rozhodnutí o výrube a opísal som mu situáciu s tým, že ešte pred tým som mu poslal oficiálnu žiadosť na email. Akonáhle my vysvetlil situáciu a ozrejmil detaily poprosil som mu nech mi odpovie aj na môj podnet tak ako sme spolu hovorili o danej situácii po telefóne.

Prikladám odpoveď:

Dobrý deň, pán Obertáš,

V nadväznosti na náš ostatný telefonický rozhovor a Váš e-mail, potvrdzujem Vám aj touto formou, že vec mi je známa a bola už počas leta konzultovaná so splnomocnenou zástupkyňou bytového domu na Čajkovského 8-18, ktorá ma, podobne ako teraz Vy, požiadala dňa 26.07.2015 o vykonanie ohliadky troch vyschnutých stromov pri vchode č. 18.

Postup pri likvidácii týchto stromov bol zo strany obyvateľov nezákonný a neštandardný, a je vlastný skôr guerillovému záškodníctvu (slovo guerilla označuje záškodnícku, partizánsku vojnu). Nevidím preto dôvody na to, aby ho terajší zvlášť ústretový prístup správcu zelene do budúcna ustálil v Nitre ako bežný.

Čo sa týka súčasnej prevádzkovej bezpečnosti stromov, nemyslím, že obavy o striešky balkónov sú namieste, tým skôr obavy o zdravie ľudí. Ak sa na tých stromoch nebude nikto hompáľať (načo by to aj vôbec mal robiť?!) alebo úmyselne ich olamovať alebo píliť, možno z nich predpokladať opad akurát koncových konárikov (mimochodom pri brezách bežne opadávajú aj zo živých stromov), ktoré však štandardné striešky balkónov nepoškodia. Mechanické zaťaženie olistením, kvitnutím, plodením aj novými prírastkami ktosi na všetkých troch stromoch úmyselne a definitívne „vyriešil“, a tým zmiernil aj namáhanie vetvení vetrom (náveterná plocha je redukovaná). Takže v poradovníku zásahov v zeleni máme nateraz nepochybne urgentnejšie aj rizikovejšie dreviny. Výrub vykonáme včas, skôr než by stav stromov mal založiť zásadné bezpečnostné riziká. Požiadavku priebežne registrujeme, termín realizácie výrubu nebol stanovený.

S pozdravom

Štrba, Útvar hlavného architekta MsÚ v Nitre

Iste všetci pochopíte, keďže sa s úmyselnou likvidáciou stromov niekto z dotknutého vchodu ponáhľal, nie práve serióznym spôsobom tak MsÚ a podľa môjho názoru oprávnene, sa nebude s tým výrubom ponáhľať. Stromy sú síce suché, ale ako také staticky rapídne neutrpeli, takže nechajú obyvateľom dotknutého vchodu čas na to, aby si svoje „dielko vychutnali“, keď sa im také stromy páčia.

Záverom si dovolím citovať v krátkosti aj telefonické vyjadrenie p.Štrbu, ktoré zaslal aj zástupkyni vlastníkov bytového domu, ktorý žiada o výrub a za ktorým si stojí dodnes.

Urýchliť celú vec s odstránením stromov naopak môžu ochotní obyvatelia, ktorí oficiálne udajú páchateľa, a aj svoju výpoveď dosvedčia v prípadnom priestupkovom konaní OÚŽP.

Z uvedeného príspevku vyplýva, že nie vždy je dobré sa chytať iniciatívy, ktorá podľa niekoho urýchli výrub stromov, ktoré bez uváženia v minulosti vysádzali obyvatelia domu. Dokonca v roku 2012 sa pri danom dome povolil výrub 10 stromov. Názor si spravte každý sám.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.