Podpora športu, alebo povinná reklama mestského podniku v Nitre?

Ako začať, pri poslednom zvýšení poplatku za komunálny odpad v roku 2016 sa nechal počuť primátor mesta citujem z článku, že Nitra má teraz poplatok za množstvový zber odpadu najnižší na Slovensku. Keďže príjmy z miestneho poplatku nepokrývajú skutočné výdavky na nakladanie s odpadmi, mesto každoročne túto činnosť dotuje z iných rozpočtových príjmov.

„Mesto na zvoz a likvidáciu odpadu dopláca približne 600 až 700 tisíc eur ročne,“ povedal primátor.

Po úprave sadzieb majú príjmy zo smetného narásť o približne 270-tisíc eur: z toho 150-tisíc eur sa očakáva od domácností a 120-tisíc od subjektov, ktoré využívajú množstvový zber odpadu.

Takto to bolo podané nám obyvateľom Nitry, ale aby som prešiel k veci o likvidáciu a zber odpadu sa v meste stará obchodná spoločnosť, ktorej vlastníkom je mestom Nitra – Nitrianske komunálne služby, s.r.o. (ďalej len NKS). Ak si pozrieme výpis z OR SR, kto všetko rozhoduje o riadení podniku a hlavne o prerozdelení financií, či už na reklamu, alebo na iné veci dočítame sa, že :
 • Konatelia spoločnostiIng. Miroslav Mikulášik, Ing. Miloslav Hatala – (poslanci MsZ v Nitre)
 • Dozorná rada –  Ing. Ľubomír Moravčík, MUDr. Jozef Hasila, PhD., Doc.Ing. Jozef Trandžík, PhD. – (poslanci MsZ v Nitre)
 • Prokúra – Ing. Ladislav Peniaško

Keď som sa začal trochu viac zaujímať o to, aké zmluvy a faktúry uhrádza tento podnik, ktorý má v podstate „monopol“ na likvidáciu odpadu v Nitre, pretože mesto im samozrejme prepláca faktúrované náklady na zber a odvoz komunálneho odpadu vyzbierané formou poplatku za smetné od obyvateľov a právnických osôb, tak som zistil na základe vyžiadaných podkladov aj keď je to v podstate verejne dostupná informácia, že NKS obzvlášť štedro podporujú hlavne jeden druh športu v meste a tým je hokej. Teda pardon platia si reklamu v meste Nitra na zimnom štadióne, ktorý je majetkom mesta už nejaký ten rok. Reklama by mala samozrejme priniesť zviditeľnenie firmy aj keď v Nitre nikto iný pre mesto odpad nelikviduje, tak neviem ako rozšíria na zimnom štadióne NKS svoju pôsobnosť aj mimo „podchytenej“ oblasti.
Viem, že Nitra žije hokejom a je tu dosť fanúšikov na čom si zakladá aj vedenie mesta, ale nemali by sa podporovať rovnomerne aj ostatné druhy športu týmto spôsobom? Alebo potom nech primátor nevyhlasuje, že príjmy z miestneho poplatku nepokrývajú skutočné výdavky na nakladanie s odpadmi. Pretože ak by mestská spoločnosť nedosahovala veľký zisk, nemusela by potom investovať vyše 100 000 EUR ročne do reklamy pre HK Nitra, ktorá je súkromnou s.r.o.. Ak sú príjmy tejto mestskej spoločnosti príliš vysoké asi netreba zvyšovať obyvateľom Nitry smetné. To je jeden pohľad na toto počínanie. Alebo druhý, prečo sa tieto peniaze neprerozdeľujú rovnomerne kolektívnym športom, prípadne iným športovým odvetviam.
Čo sa týka prerozdelenia financií na reklamu alebo podporu športu každý si to nazve inak. Rozhoduje o tom dozorná rada zložená z poslancov mesta a tí majú určite od primátora aj pokyny ako ich „rovnomerne“ rozdeliť. Prikladám súhrn financií, ktoré investovali NKS do reklamy pre športové kluby v Nitre :

 • rok 2015 – investované do reklamy pre hokejový klub – 150 000 EUR
 • rok 2016 – investované do reklamy pre hokejový klub – 210 000 EUR
 • rok 2016 – investované do reklamy pre FC Nitra – 30 000 EUR
 • rok 2016 – investované do reklamy pre MBK SPU Nitra s.r.o. – 15 000 EUR
 • rok 2017 – investované do reklamy pre MBK SPU Nitra s.r.o. – 10 000 EUR
 • rok 2017 – investované do reklamy pre hokejový klub – 100 000 EUR

Po preskúmaní jednotlivých zmlúv som sa tiež nestačil čudovať v akej výške je účtovaná suma za reklamu v jednotlivých obdobiach :

 • zmluva platná od 1.1.2015 do 30.4.2015 na sumu 100 000 EUR
 • zmluva platná od 10.6.2015 do 31.12.2015 na sumu 50 000 EUR
 • zmluva platná od 1.1.2016 do 31.5.2016 na sumu 100 000 EUR
 • zmluva platná od 9.9.2016 do 31.12.2016 na sumu 110 000 EUR
 • zmluva platná od 1.1.2017 do 31.12.2017 na sumu 100 000 EUR

Čo by som dodal na záver, pretože po mojich otázkach, prečo sa nepodporujú takouto štedrou sumou za reklamu aj ostatné športové odvetvia v Nitre, prípadne prečo vedenie NKS zložené z poslancov MsZ v Nitre neprerozdelí sumu vyčlenenú na reklamu aj medzi ostatné športové kluby v Nitre nejakým rozumným „metrom“ mi bolo povedané, že hokej je veľmi drahý šport a či chcem „pochovať“ šport v Nitre, keď sa toľko vypytujem a vyzvedám.
Som rád, že zvýšeným „smetným“ podporujem činnosť športového klubu v Nitre, ale ešte radšej by som bol keby sa tieto financie prerozdeľovali rovnomerne, alebo smetné sa nemuselo zvyšovať zbytočnými klamstvami typu, že príjmy z miestneho poplatku nepokrývajú skutočné výdavky na nakladanie s odpadmi, keďže mestská spoločnosť produkuje asi dosť vysoký zisk ak si vie zaplatiť reklamu na 4 mesiace za 110 000 EUR pričom už dala ten rok do reklamy na hokej 100 000 EUR.
Športu zdar a v Nitre hokeju zvlášť a štedro.

2 Replies to “Podpora športu, alebo povinná reklama mestského podniku v Nitre?”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.