Polopodzemné kontajnery MOLOK na Mikovíniho ulici realitou

[nggallery id=3 images=26]

Tak sme sa konečne dočkali aj my na Mikovíniho ul. osadenia polopodzemných kontajnerov MOLOK. V našom prípade môžem bilancovať do dnešného dňa sme mali v rámci bytových domov Mikovíniho 10,12,14 a Mikovíniho 16, kde je dohromady 108 bytov 7 ks kontajnerov na komunálny odpad a po 1 ks nádoby na plast, papier a sklo. Tieto štandardné nádoby boli v objeme približne 1-tisíc litrov pre 1 nádobu. Dnes sme dostali do “daru” od NKS nádoby v celkovom objeme 10-tisíc litrov na komunálny odpad a po 5-tisíc litrov nádoby na plast, papier a 3 000 litrov na sklo. Naša cesta teda zástancov týchto polopodzemných kontajnerov MOLOK bola trochu “tŕnistá” nakoľko vedľajší bytový dom sa rozhodol, že spíšu petíciu PROTI hneď ako zbadali oznam ešte na jeseň v roku 2015, že sa majú v blízkosti našich domov tieto kontajnery osádzať. Dôvod ich petície bol viac než smiešny a to, že o umiestnení stojiska ich nikto neinformoval (pozemok je mesta a mesto je povinné zo zákona starať sa o odvoz odpadu) a, že kontajnery by boli umiestnené v blízkosti domu (takisto ako doteraz) a v blízkosti detského ihriska (takisto ako doteraz). Túto petícia aj keď viem, že bola iniciovaná len z dôvodu, že niekto si vidí na nové auto z okna a po umiestnení týchto kontajnerov už nebude, podporilo 42 ľudí svojimi podpismi. Tak som sa ako uvedomelý obyvateľ blízkeho domu a zároveň aj zástupca vlastníkov rozhodol zozbierať podpisy ZA výstavbu týchto kontajnerov, ktorú podporilo ďalších 60 uvedomelých ľudí z nášho domu, ktorí nemajú nič proti moderným riešeniam pri likvidácii odpadu. Pri kladnom riešení našej petície by som chcel poďakovať aj celému VMČ 4 za stanovisko, kde súhlasí s výstavbou týchto kontajnerov v lokalite Mikovíniho 10, 12, 14, 16.

Tak a teda po 4 mesiacoch čakania na vhodné počasie sme sa dnes 16.3.2016 dočkali a ráno o 7,00 hod. začala ťažká technika svoju prácu s hĺbením jamy pre tieto kontajnery. Nie všetci obyvatelia vedľajšieho domu boli s týmito prácami zmierení, ale aj napriek tomu, že 2 dni sa odsúvala realizácia osadenia kvôli rôznym okolnostiam, môžem skonštatovať, že ” SEN sa stal skutočnosťou” a začalo sa.

Dovolím si zhrnúť v krátkosti výhody tohto systéme zberu komunálneho odpadu.

  • Jeden takýto kontajner s objemom 5 000 litrov vychádza síce v priemere na 2 300 €, kým 1 100 litrová nádoba stojí 200 € . Vrecia sa odpisujú až po 20 rokoch, zatiaľ čo obyčajné nádoby majú životnosť len šesť rokov. Nové kontajnery majú navyše vo vnútri snímač, ktorý cez GPS signalizuje, že vrece treba vysypať.
  • Osádzajú sa do hĺbky 1,5 m 40% kontajnera je viditeľného, zvyšných 60% je inštalovaných do zeme
  • vrecia na sklo majú 3-tisíc litrov

  • vrecia na komunálny odpad, plasty a papier majú 5-tisíc litrov

  • vývoz sa zabezpečuje bežnou hydraulickou rukou

  • veľká kapacita

  • dlhšie intervaly vývozu

  • menej vývozov

  • menšie náklady na vývoz

Dodávateľom týchto kontajnerov je firma ENEX trade, s.r.o.  a môžem pochváliť či už prístup tejto firmy konkrétne p. Školu, alebo aj prístup Nitrianskych komunálnych služieb a jej zamestnancov p. Ballaya, p. Hallu a p. Ďurecha pri riešení všetkých problémov a poskytovania informácií. Viac krát sme sa stretli na “mieste činu” a ujasnili sme si možné riešenia, ktoré boli výhodné pre obe strany.  Aj vďaka ich pravidelnej komunikácii sme došli k alternatíve na základe ktorej vznikli 3 nové parkovacie miesta čo je ďalšie plus na sídlisku Klokočina.

Zase platilo heslo, kto sa nič nepýta nič sa nedozvie a, že ja sa veľmi rád pýtam to je o mne známe tak sme nakoniec prišli k zdarnému koncu, ku konečnému osadeniu polopodzemných kontajnerov a k jednej veľmi užitočnej mobilnej aplikácii s názvom “ Sensoneo ” , ktorá poskytuje občanovi  jednoduchý prístup k aktuálnym informáciám o zaplnenosti kontajnerov a stave stojísk vo svojom okolí. Občan má možnosť informovať poskytovateľa komunálnych služieb o stave jednotlivých stojísk a poškodeniach, týmto spôsobom môže prispievať k udržovaniu krajšieho životného prostredia vo svojom bezprostrednom okolí.

Ja len dúfam, že mesto Nitra pôjde aj do budúcna cestou takých opatrení, ktoré budú prinášať osoh a komfort obyvateľom mesta ako je aj budovanie stojísk na polopodzemné kontajnery MOLOK a zároveň to bude cesta, kde začneme byť rozumnejší k životnému prostrediu a zmení sa náš postoj k ekológii.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.