PREČO DEMOKRACIA A PRÁVO NA INFORMÁCIE V NITRE NEPLATIA, ALEBO KOCÚRKOVO MÁ VLASTNÉ PRAVIDLÁ?

V posledných dňoch začínam mať pocit, že sa v Nitre asi vraciame do totality, kde bolo všetko neverejné, nakoľko aj moja požiadavka zo dňa 15.5.2017 ako obyvateľa mesta Nitry o zaslanie zápisníc z VMČ Staré Mesto skončila touto odpoveďou z MsÚ citujem :

Dobrý deň pán Obertáš, v prílohe Vám zasielame právne stanovisko k zverejneniu zápisnice z výboru mestskej časti Staré mesto.

V zmysle stanoviska nie je možné zaslať Vám zápisnice z rokovania výboru.

 

S pozdravom

Viera Gajdošová
Sekretárka VMČ Staré mesto
Ak je toto odpoveď podľa zákona 211/2000 Z.z. nedbám podal som odvolanie ak sa nezmení postoj MsÚ v Nitre obraciam sa na prokuratúru. Bohužiaľ obyvatelia Nitry toto sa deje v Nitre v roku 2017  a podľa tohto stanoviska nemá nárok na zápisnicu mimo poslancov – volených zástupcov ľudu ( aj Tí len nahliadnuť 🙂  ), ani sekretárka, ani člen VMČ z radov obyvateľov dokonca sa dá usúdiť, že ten kto vyvesuje do oznamovacích tabúľ zápisnice z VMČ, koná v rozpore s rokovacím poriadkom a v Nitre si asi zaslúži rovno väzenie  🙂   🙂   🙂 , alebo na čo sú nám potom tabule na oznamy VMČ?
Niektorí poslanci sa tu oháňajú tvrdením, že VMČ má len odporúčací charakter ak je tomu tak prečo  VZN mesta ukladá v náležitostiach oznamovacej povinnosti nasledovné citujem :
c) súhlasné vyjadrenie výboru mestskej časti, v územnej pôsobnosti ktorého sa vyhradenie parkovacieho miesta požaduje z hľadiska kapacity parkovacích plôch v lokalite, nie staršie ako 3 mesiace
To, že na návrh strany SMER-SD sa zasadnutia Výborov Mestských Častí (VMČ) stali NEVEREJNÉ to sa zapíše do histórie mesta Nitry a bohužiaľ občania ako vidíte väčšine poslancov to vyhovuje dokonca niektorí poslanci ako p. Gavalovič ani nevedia, že za takýto návrh hlasovali. Pretože sa veľmi čudoval, keď som mu povedal, že na Klokočine pani poslankyňa Rácová schvaľuje aj s ostatnými členmi VMČ 4 dĺžku vystúpenia občana s jeho požiadavkami a on povedal, že vo VMČ 2 sa takéto niečo nemôže stať, že by išlo o neznalosť rokovacieho poriadku z jeho strany, alebo niekto nevie za čo vôbec hlasuje, ale ani ma to už v Nitre neprekvapuje. Zhrniem v krátkosti NEVEREJNÉ VMČ VYHOVUJÚ VŠETKÝM POSLANCOM MsZ v Nitre, pretože do dnešného dňa od roku 2015 sa nenašiel ani jeden, ktorý by navrhol zmenu rokovacieho poriadku, takže nikto ma nepresvedčí o opaku.
Ale, aby som sa vrátil k téme zápisníc z VMČ ako môžu mať odporúčací charakter ak stanovisko VMČ, ktoré je uvedené v zápisnici je jedna z podmienok oznamovacej povinnosti na vyhradenie parkovacieho miesta. Tu sa už dá polemizovať, či je to len odporúčací charakter ak sa jedná o záväzné nariadenie (VZN). Je zaujímavé, že pokiaľ som si v minulosti pýtal oficiálne zápisnice z VMČ nebol problém a zrazu si idem pýtať konkrétne zápisnice pri ktorých viem dokázať, že mesto opäť porušilo legislatívny postup tak zrazu sa bude vyhlasovať, že zápisnice nedostanem lebo ak sú zasadnutia neverejné tak sú aj zápisnice z VMČ neverejné. Kocúrkovo zvané MsÚ Nitra sa asi začína obávať, že som priveľmi zvedavý a idem po konkrétnych veciach. A dosť ma prekvapil, môžem povedať až sklamal prístup zástupcu prednostu z listu, keď som sa dotyčnej pani pýtal na konkrétnu vec ohľadom tohto rozhodnutia k zápisniciam a do telefónu povedala, že nech sa kľudne obrátim na prokuratúru a položila telefón. Toto je ten pravý prístup zamestnanca verejnej správy, čo k tomu dodať.
Viem, že väčšina obyvateľov tieto veci ani nerieši, čo je na škodu, pretože sa nás týkajú neraz aj bytostne a upierať práva na informácie začína byť v Nitre samozrejmosť, pretože Ústava SR je pre Nitru vhodná len vtedy, ak háji záujmy MsÚ a nie obyvateľa mesta.

Osobne môžem touto formou prehlásiť, že ak sa do novembra 2018 nestane “zázrak”, alebo z vypočítavosti mestské zastupiteľstvo v Nitre odsúhlasí zmenu rokovacieho poriadku tesne pred koncom volebného obdobia a teda aj zasadnutia a zápisnice z Výborov Mestských Častí (VMČ) za VEREJNÉ, budem sa ja osobne snažiť robiť všetko pre to, aj s novými ľuďmi, ktorí chcú vstúpiť do komunálnej politiky, aby sa tak stalo po novembri 2018, aby bolo čo najviac vecí v Nitre zverejňovaných, áno netajím sa tým, že budem kandidovať v roku 2018 v komunálnych voľbách, budem sa snažiť uspieť a dúfam, že ľudia mi tak dajú možnosť dokázať, že to čo robím myslím úprimne a chcem zmeniť veci v prospech občanov , ale o tom či uspejem vo voľbách už rozhodnú ľudia.
Zatiaľ ale občan musí bojovať s úradníkom, pretože nikto z poslancov sa zaňho nepostaví len sa pousmejú, nad tým ako sa ignorujú v Nitre ústavné práva občanov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.